Тюльпан: квітка, що підкорила Голандію

Тюльпан - один з небагатьох представників квітів для саду, що став причиною масового «божевілля» і спровокував феномен під назвою "тюльпаноманія". І саме завдяки такій дивовижній популярності, він стрімко поповнив свій рід величезною кількістю приголомшливих сортів.
Природні ареали зростання тюльпанів простягаються від Піренейського півострова на заході до східних областей Китаю, південному Сибіру і Монголії. Ці квіти можна зустріти в дикій природі на території Північної Африки і в Греції, на Балканах і в Туреччині, в найвіддаленіших областях Леванту і в Ірані. І все ж батьківщиною перших культурних сортів тюльпана вважається Стародавня Персія. Саме звідси до Туреччини були вивезені перші садові екземпляри квітів. З цієї події і почалася дивовижна подорож тюльпана по Європі.
Свою назву тюльпан отримав за схожість з перським головним убором тюрбаном (або тюлі-баном, як називали його в Персії). Він високо цінувався перської знаттю і здобув нітрохи не меншу популярність при дворі султана Османської Імперії. Ну а своєю появою в Європі тюльпан був зобов'язаний австрійському послу в Туреччині, Охіро Гілену де Бузбеку, фламандцеві за походженням.
Будучи не тільки політиком, але і вченим, Охіро Гілен де Бузбек був вражений дивовижною красою тюльпанів. І 1554 року відправив кілька цибулин і насіння цих рослин до Відня. Минуло зовсім небагато часу, і перські квіти зацвіли в садах Німеччини і Бельгії. Однак найяскравішою сторінкою в історії тюльпанів досі вважається «голандський період».
1593 року нідерландський ботанік Клузіус був запрошений на роботу в Лейденський університет, і прийнявши цю пропозицію, вчений заснував в місті власний ботанічний сад «Хортус Академікус». Він посадив в ньому свою колекцію тюльпанів, запозичену їм в садах австрійського імператора Фердинанда I. І з цього моменту почався відлік періоду, названого в історичних документах "тюльпаноманія" - квіткової лихоманки, яка ледь не закінчилася для Голандії економічним крахом.
Тюльпани настільки відрізнялися від звичних садових квітів своїми приголомшливими забарвленнями і шовковими пелюстками, що змогли звернути на себе увагу всіх голандських селекціонерів без винятку. З кожним новим виведеним сортом вартість квітів ставала все вище і вище, поки не досягла позамежних висот. Так, в 1625 році одна цибулина рідкісного тюльпана прирівнювалася до 7 кг чистого золота, а до 1637 року ціни на тюльпани зросли ще в 25 раз. Однією цибулини тюльпана було достатньо, щоб купити цілий будинок, але попит на квіти при цьому стабільно випереджав ринкову пропозицію!
Майже піввікова ейфорія, в якій щасливо перебували голандські садівники, закінчилася в 1637 році так само раптово, як і почалася. Однак цього часу цілком вистачило, щоб створити неймовірну кількість сортових тюльпанів, в числі яких був і перший чорний тюльпан.
В даний час налічується близько 10 тисяч сортів тюльпанів, які активно застосовуються в ландшафтному дизайні. До їх числа відносяться махрові і супермахрові, бахромчасті, попугайні, лилиєцвітні, тюльпани тріумф і дарвін. А форми варіюються від класичних «тюрбановидних» до піоновідних, лілійних і трубчастих.
Дуже різноманітні тюльпани і за забарвленням. Смугасті, з контрастним обведенням однотонних пелюсток, крапчасті й монохромні: їх палітра представлена в найширшому діапазоні від ніжно-рожевих і кремово-білих до зелених, пурпурних і темно-лілових, або чорних кольорів.
Оцініть красу цих дивовижних квітів по достоїнству і замовте букет з тюльпанів своїм дорогим і близьким людям!
06-06-2022
Декілька фактів про півонії28-04-2022
Який букет сподобається мамі?05-02-2022
Які квіти подарувати на День Закоханих?